------------------------------------------------------------------------------------------------

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

„Czytanie to najlepsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”

Wisława Szymborska

23 kwietnia to bardzo ważna data dla wszystkich miłośników literatury – Światowy Dzień Książki. Jest  świętem wyobraźni, wrażliwości oraz zadumy nad rolą literatury, która potrafi zauroczyć swoim bogactwem  i pięknem. W tym dniu życzymy Wam, Drodzy Czytelnicy, byście mogli bez ograniczeń delektować się mądrością płynącą z książek, czerpać z nich to, co najwspanialsze, za ich pośrednictwem lepiej poznawać siebie.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to największe święto czytelników obchodzone na całym świecie. Jest organizowane przez UNESCO od 1995 roku. Ma na celu promocję czytelnictwa i edytorstwa. Przypomina o zagadnieniach z zakresu ochrony własności intelektualnej oraz praw autorskich.

Pomysł organizacji Dnia Książki i Praw Autorskich zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés.

Zgodnie z długą tradycją 23 kwietnia z okazji dnia patrona – Sant Jordi w Katalonii obdarowywano kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Z biegiem lat kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom i obdarowywać ich książkami.

Tradycyjnie z okazji Światowego Dnia Książki w naszej szkole zostało przeprowadzone głosowanie, którego celem było wyłonienie 10 utworów literackich cieszących się wśród uczniów największą popularnością.

Szkolna Lista Literackich Przebojów 2021

1. A. Lindgren „Bracia Lwie Serce”
          2. R. Goscinny , J. Sempe „Mikołajek i inne chłopaki"
          3. A. Lindgren  „Dzieci z Bullerbyn”
          4. C. S. Lewis  „Opowieści z Narnii”
          5. A. Maleszka „Magiczne drzewo”
          6. K. Dickens „Opowieść wigilijna”
          7. A. de Saint Exupery „Mały Książę”
          8. J.K. Rowling „Harry Potter”
          9. F. Molnar „Chłopcy z Placu Broni”
          10.  J. Brzechwa ,,Akademia pana Kleksa"

Wszystkim, którzy wzięli udział w głosowaniu, serdecznie dziękujemy!