• KSIĄŻKA MIESIĄCA- CZERWIEC
            • „Jadą Haliki przez Ameryki”<br />

              „Jadą Haliki przez Ameryki”

               
              Mirosław Wlekły
              „Jadą Haliki przez Ameryki”
              Ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak
              Wydawnictwo Agora
              „Na fali powrotu popularności Toniego Halika Mirosław Wlekły proponuje dzieciom opowieść o podróży tytułowych bohaterów – Toniego i jego żony Pierrette – po obu Amerykach. Tony postanawia wyruszyć na Alaskę i staje przed kolejnymi wyzwaniami, takimi jak znalezienie odpowiedniego pojazdu, trudności w filmowaniu dzikich zwierząt, przedzieranie się przez upalną pustynię. „Jadą Haliki przez Ameryki” to najlepsza zachęta dla dziecięcych odbiorców do zainteresowania się literaturą podróżniczą i zgłębienia niuansów geografii. Napisana i zilustrowana w sposób, który spodoba się dzieciom, popularyzuje biografię polskiego podróżnika i buduje wiarę w siebie u młodych odbiorców”.                                         
                 Aleksandra Sobańska, „Biblioteka w Szkole”, nr 06/2022, s. 4
               

          • KSIĄŻKA MIESIĄCA-MAJ
            • Lem I zagadki Kosmosu

              Lem I zagadki Kosmosu

              KSIĄŻKA MAJA

              Marcin Baran 

              „Lem i zagadki Kosmosu”

              Wydawnictwo HarperCollins

              Bardzo ciekawa książka ze znanej serii CZYTAM SOBIE. Autor przedstawił w niej uproszczoną, literacką wersję powstania wszechświata. Krótką historię naszej planety połączył z najważniejszymi faktami z biografii Stanisława Lema, którego poznajemy jako osobę głęboko pochłoniętą odkrywaniem tytułowych zagadek wszechświata. Baran sygnalizuje jedynie młodemu odbiorcy pojęcia takie jak: atomy, nukleony, magma czy pierwiastki. Książka w całości utrzymana jest w kosmicznej stylizacji – co ciekawe, nawet II wojna światowa, która wywarła wpływ na pisarza, przedstawiona jest w niej jako „totalna kontrola planety”.

              Wiek 5+ Aleksandra Sobańska, „Biblioteka w Szkole”, nr 12/2021, s. 55

               

               

          • KSIĄŻKA MIESIĄCA- KWIECIEŃ
            • „Jak zdobyć nagrodę Nobla?”

              „Jak zdobyć nagrodę Nobla?”

              Katarzyna Radziwiłł „Jak zdobyć nagrodę Nobla?”
              Wydawnictwo Muchomor, 2021
              Kompendium wiedzy o Nagrodzie Nobla, zawierające informacje o okolicznościach, w jakich to wyróżnienie jest przyznawane. Czytelnik może poznać szczegóły dotyczące składu kapituły, procesu wyboru laureatów, obowiązującego stroju na galę oraz wieczornego… menu. Ponadto autorka przedstawiła krótko sylwetki wybranych zdobywców nagrody z różnych dziedzin. Atutem tego popularnonaukowego tytułu jest bezpośredni i zrozumiały dla młodego odbiorcy język. Wydawca zostawił na końcu książki miejsce na swobodną twórczość dzieci dotyczącą ich własnych noblowskich pomysłów. 
              Aleksandra Sobańska, „Biblioteka w Szkole”, nr 12/2021

          • KSIĄŻKA MIESIĄCA- MARZEC
            • „Mattis i jego przygody w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie”

              „Mattis i jego przygody w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie”

               
              Rose & Samuel Lagercrantz
              „Mattis i jego przygody w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie”
              Ilustracje: Eva Eriksson                      
              Wydawnictwo Zakamarki
              Mattis uwielbia chodzić do szkoły – jednak nie zawsze tak było. Na początku spotkało go w szkole wiele przykrości. Chłopiec źle się czuł wśród rówieśników, denerwował się przed lekcjami i spotkaniami z niektórymi dziećmi, zwłaszcza z klasowym rozrabiaką. Dzięki współpracy z panią pedagog powoli nabierał odwagi i pokonywał trudności. (…)                    
                 Wiek 7+               Bernadeta Listwoń, „Biblioteka w Szkole”, 10/2020   
               

          • KSIĄŻKA MIESIĄCA- LUTY
            • „Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy”

              „Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy”

              „Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat, w którym żyjemy”
              Autor: Opracowanie zbiorowe
              Ilustracje: Daniela Olejnikova
              Wydawnictwo Kropka
              Gdyby tak lekcje matematyki i fizyki były prowadzone z uwzględnieniem konkretnych zjawisk, które doskonale znamy z codziennego życia, jestem pewna, że nie byłoby dzieci, które matematyki nie znoszą, a fizykę uważają za największe nudziarstwo na świecie.
                  Każdy uczeń i nauczyciel doskonale zna pytanie: „A do czego to mi się przyda?”. Autorzy książki „Potęga liczb” na to pytanie odpowiadają. Wskazują na te sytuacje w życiu, w których wiedza matematyczna jest niezbędna, a także na ułatwienia, z których korzystamy na co dzień, a które nigdy by nie powstały, gdyby nie ona. (…)
              Wiek 6+                                                                                                                  Katarzyna Gliwińska, „Książki”, nr 4/2021

          • KSIĄŻKA MIESIĄCA- STYCZEŃ
            • „Małpa mordercy”

              „Małpa mordercy”

                
              Jakob Wegelius „Małpa mordercy”
              Ilustracje: Jakob Wegelius
              Wydawnictwo Zakamarki
              Ach, jak kocham książki, które wciągają w swój świat od pierwszego zdania i nie wypuszczają do ostatniego…! Gdyby to był wiek XIX, a „Małpa mordercy” drukowana by była w cotygodniowych odcinkach w gazecie, nie mogąc znieść oczekiwania, włamałabym się do autora, usiadła przy jego biurku i zmusiła, by odpowiedział na pytanie: „Co dalej?!”. (…)
              Narratorką opowieści rozgrywającej się na morzach i oceanach, od Lizbony po Indie, jest Sally Jones, gorylica i wytrawna marynarz w jednej osobie. W tej powieści awanturniczo-przygodowej mamy: intrygę kryminalną, mroczne zaułki Alfamy – dzielnicy portowej w Lizbonie, pościgi, porwania, a nawet maharadżę! (…)
              Wiek 12+                                                                                                                  Agnieszka Sowińska, „Książki”, nr 4/2021

          • KSIĄŻKA MIESIĄCA- GRUDZIEŃ
            • „Małe Licho i babskie sprawki”<br />

              „Małe Licho i babskie sprawki”

               KSIĄŻKA  GRUDNIA
              Marta Kisiel 
              „Małe Licho i babskie sprawki”
              Ilustracje: Paulina Wyrt
              Wydawnictwo Wilga
              Bożek mieszka z mamą i wujkiem w domu, który poza ludźmi zamieszkują także przedziwne istoty, między innymi anioły i krasnoludki. Żeby dowiedzieć się, kim dokładnie są, trzeba sięgnąć do pierwszych trzech tomów z serii „Małe licho”. Tom czwarty skupia się przede wszystkim na perypetiach szkolnych Bożka, który rozpoczyna naukę w klasie czwartej. A ta, jak wiemy, wiąże się z nowymi przedmiotami oraz nauczycielami. Wychowawca klasy Bożka wygląda i zachowuje się co najmniej podejrzanie, a na dodatek uczy… matematyki, a nie należy ona do ulubionych przedmiotów Niebożątka. Może dlatego w obecności nauczyciela chłopiec czuje się ona wyjątkowo nieswojo?
               10+                                                                           Katarzyna Gliwińska, „Książki”, nr 4/2021

          • KSIĄŻKA MIESIĄCA-LISTOPAD
            • „Atlas miejsc literackich”

              „Atlas miejsc literackich”

                    KSIĄŻKA  LISTOPADA
              Cris F. Olivier
              „Atlas miejsc literackich”
              Jak każda dobra książka, i ta zabiera nas w podróż! Co najlepsze, jest to podróż do miejsc dobrze znanych z innych utworów literackich: m. in. Do Hogwartu, Narnii, mieszkania Sherlocka Holmesa, Śródziemia, willi Śmiesznotki, Gotham…i wielu, wielu innych. A gdyby tak lekcje, podczas których spotykamy się z literaturą, potraktować jako wyprawę do nowych światów, z której nigdy nie wracamy niezmienieni? Z mocy literatury zdaje sobie również sprawę autor „Atlasu” i we wstępie przestrzega: „nie ponosimy odpowiedzialności za ryzyko wynikające z podjęcia ekspedycji!”. Cris F. Oliver proponuje nam podróż w czasie, przestrzeni i – przede wszystkim – wyobraźni.
              Wiek: 9+                                                                          Agnieszka Sowińska, „Książki”, nr 4/2021

          • KSIĄŻKA MIESIĄCA-PAŻDZIERNIK
            • „Banda czarnej frotté”

              „Banda czarnej frotté”

               KSIĄŻKA PAŹDZIERNIKA
              Justyna Bednarek
              „Banda czarnej frotté”
              Ilustracje: Daniel de Latour
              Wydawnictwo: Poradnia K
              Z pewnością dobrze pamiętacie ową dziurę pod pralką, która dla niektórych skarpetek stała się oknem na świat. Tym razem czarna skarpetka frotté wydostaje się przez nią na wolność. Nasza bohaterka nie ma najmniejszego zamiaru wylądować w śmieciach. Zamiast tego dostaje się na okręt, gdzie z pomocą sympatycznego pająka udaje jej się zdobyć szalupę. Na jej pokładzie zamierza opłynąć kulę ziemską. Zaczyna też prowadzić dziennik okrętowy. Z biegiem czasu dołączają do niej kolejni członkowie bandy czarnej frotté. W ślad za gangiem rusza jednak pewna tajemnicza postać...              Źródło: https://www.taniaksiazka.pl/banda-czarnej-frotte-justyna-bednarek-p-1218953.html

          • KSIĄŻKA MIESIĄCA- WRZESIEŃ
            • <br />
 „Twoja misja. Leonardo da Vinci”<br />

              „Twoja misja. Leonardo da Vinci”

               

              Emmanuelle Kecir-Lepetit  

               „Twoja misja. Leonardo da Vinci”

              Ilustracje: Arnaud Demaegd

              Wydawnictwo: Mamania

              Nowa seria unikalnych przygodowych książek paragrafowych, w których czytelnik decyduje, co się wydarzy i jak potoczą się losy bohaterów. Każdy problem, który trzeba rozwiązać, to okazja do odkrycia niesamowitych faktów o świecie Leonarda da Vinci, sztuce i historii. Jest rok 1504, znajdujesz się we Florencji. Odbywasz praktyki w pracowni Leonarda da Vinci! Możesz odkrywać, jakim geniuszem jest twój mistrz, podpatrywać, jak wymyśla niesamowite maszyny i odkrywać jego mroczne sekrety. Czekają cię wspaniałe renesansowe przygody! Czy będziesz w stanie podjąć właściwe decyzje? Jak zakończy się twoja misja?  (opis wydawcy)

          • KSIĄŻKA MIESIĄCA- CZERWIEC
            • „Wyjaśnij to, Lotko!”

              „Wyjaśnij to, Lotko!”

              Martyna Skibińska „Wyjaśnij to, Lotko!”

              Ilustracje: Martyna Skibińska

              Wydawnictwo Dwie Siostry

              Wyjątkowo zabawna detektywistyczna opowieść polskiej autorki. Tytułowa bohaterka – sprytny, zaczytany w kryminałach mol książkowy, będący całkowitym przeciwieństwem swojej siostry – wpada w tarapaty, a funkcjonowanie całej społeczności szkolnej zostaje sparaliżowane. Czy Lotce uda się wyjść z opresji? Czy metody uwielbianego przez nią inspektora Mrocka jej pomogą? „Wyjaśnij to, Lotko!” ma sporą szansę spodobać się szerszemu gronu młodych odbiorców dzięki niekonwencjonalnemu ujęciu szkoły oraz humorystycznej warstwie powieści. Wątki szkolnej klątwy, strasznego kuratorium oraz goście z Wysp Owczych tworzą kryminał w zakrzywionym zwierciadle.

              10+                                                       Aleksandra Sobańska, „Biblioteka w Szkole”, nr 05/2021, s. 30

          • KSIĄŻKA MIESIĄCA- MAJ
            • „Gwiazda z pierwszego piętra”

              „Gwiazda z pierwszego piętra”

              Barbara Kosmowska „Gwiazda z pierwszego piętra”

              Ilustracje: Monika Pollak

              Wydawnictwo Literatura

              Helenka nie ma łatwego dzieciństwa. Tata przebywa za granicą, mama jest ciągle w pracy. Jakiś czas temu w wypadku zginęła starsza siostra dziewczynki. Helenka chciałaby być jak Lenka, ale wiadomo, że to przecież niemożliwe. Niedaleko mieszka Mikołaj, który z kolei od problemów ucieka do swojego świata. Jego pasją jest obserwowanie nieba i gwiazd. To tam szuka pomocy i pocieszenia. Czy spotkanie się tej dwójki odmieni ich życie na lepsze? Ciepła i mądra książka o problemach nastolatków, przyjaźni, relacjach z rówieśnikami i rodzicami. Uwrażliwia młodego człowieka na innych.

              9+                                                         Bernadeta Listwoń, „Biblioteka w Szkole”, nr 03/2021, s. 46

          • KSIĄŻKA MIESIĄCA- KWIECIEŃ
            • „Emilka i Maks na tropie wirusów i bakterii”

              „Emilka i Maks na tropie wirusów i bakterii”

               

              Ireneusz Korpuś

              „Emilka i Maks na tropie wirusów i bakterii”

              Wydawnictwo Sfinks, 2020

              Sympatyczne mysie rodzeństwo – Emilkę i Maksa – dopada infekcja. Dziadek Antoni tłumaczy myszkom, skąd wzięły się drobnoustroje, jak zadbać o własne zdrowie oraz czym jest wszechobecny koronawirus. Autor stawia na proste komunikaty dotyczące dbania o czystość rąk czy zębów i ilustruje podstawowe zasady higieny czytelnymi obrazkami. W książce można znaleźć także objaśnienia pojęć takich jak epidemia czy kwarantanna. Cieniutka bajeczka edukacyjna, która ujmuje temat całościowo.

              Aleksandra Sobańska, „Biblioteka w Szkole”, nr 04/2021

          • KSIĄŻKA MIESIĄCA- MARZEC
            • „Koci król”

              „Koci król”

               

              Ewa Karwan-Jastrzębska „Koci król”

              Ilustracje: Józef Wilkoń

              Wydawnictwo Grupa Cogito

              W mieście kotów dochodzi do wyboru króla. Będzie nim ten, który przeskoczy wysoki mur. Choć korona kusi, nie każdy z kotów, widząc przeszkodę trudną do pokonania, decyduje się ubiegać o tron. Gdy królem zostaje biały kocur, manipuluje kocim społeczeństwem, ale ono, oddając się prostym przyjemnościom, nie dostrzega zagrożenia, przecież mają zapewnione jedzenie, korzystają z różnych przywilejów. Dzieci odczytają „Kociego króla” jako zabawną historyjkę o ulubionych zwierzętach, a dorośli docenią kontekst polityczny i społeczny poematu.                                                                                   

               „Victor”, nr 3/2021, s. 51

          • KSIĄŻKA MIESIĄCA- LUTY
            • „Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności”

              „Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności”

              Osterfelt Frances Andreasen Andersen Anja C.

              „Maria Skłodowska-Curie. Światło w ciemności”

               

              Ilustracje: Anna Błaszczyk

              Wydawnictwo Media Rodzina

              Mieszanka komiksu i powieści graficznej, która opowiada o najbardziej znanej Polce. Podzielona na pięć rozdziałów i epilog, przybliża kolejne etapy życia podwójnej noblistki. Jak wyglądało dzieciństwo Maryni, w kim nieszczęśliwie zakochała się w młodości, jak żyła podczas studiów w Paryżu, jak przebiegała jej kariera naukowa? Informacje o życiu zawodowym przeplatają się z tymi ze sfery prywatnej. Świetne ilustracje polskiej artystki.

              10+                                                  Bernadeta Listwoń, „Biblioteka w Szkole”, nr 01/2021

          • KSIĄŻKA MIESIĄCA- STYCZEŃ
            • „Magiczne skrzypce”

              „Magiczne skrzypce”

               

              Izabella Klebańska

              Magiczne skrzypce

              Ilustracje: Monika Pollak

              Wydawnictwo Literatura

                                 Jacek ma dopiero 10 lat i już przeżył kilka trzęsień ziemi – emigrację i nową rodzinę ojca, wypadek dziadka, chorobę nowotworową mamy. Chłopiec razem ze starszym bratem Frankiem próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. O dziwo, oparcie znajduje w duchu zmarłej babki Eleonory, która kiedyś była sławną śpiewaczką.

                       Wzruszająca opowieść o tym, że czasem w życiu jest pod górkę, o tym, jak ważne są miłość i wsparcie innych osób. Wciągająca, mądra lektura.

               

              11+                             Bernadeta Listwoń, „Biblioteka w Szkole”, nr 12/2020

               

          • KSIĄŻKA MIESIĄCA- GRUDZIEŃ
            • „Pokrętni Piastowie. Horrrendalna historia Polski”

              „Pokrętni Piastowie. Horrrendalna historia Polski”

              Małgorzata Fabianowska i Małgorzata Nesteruk Pokrętni Piastowie. Horrrendalna historia Polski

              Ilustracje: Jędrzej Łaniecki

              Wydawnictwo HarperCollins

              Historia Polski za panowania Piastów opowiedziana z przymrużeniem oka. Inaczej niż w książkach historycznych i podręcznikach. Autorka wzorowała się na słynnej serii „Straszna historia”. Punktem wyjścia jest rok 963 – Mieszko rządzi w państwie Polan. Dynastia Piastów kończy się wraz ze śmiercią Kazimierza Wielkiego w 1370 r. Jak kształtowały się granice Polski, dlaczego średniowiecze jeży się od wież, co jadali Tatarzy, w jaki sposób wymierzali kary? Krótkie teksty, dużo ciekawostek, pełne humoru scenki komiksowe.

              10+                                        

              Bernadeta Listwoń, „Biblioteka w Szkole”, nr 11/2020

          • KSIĄŻKA MIESIĄCA- LISTOPAD
            • „Złodzieje snów”

              „Złodzieje snów”

              Małgorzata Strękowska-Zaremba

              „Złodzieje snów”

              Rodzice Basi podjęli decyzję o rozwodzie. Dziewczynka jest świadkiem ich kłótni, czynienia sobie wyrzutów, trzaskania drzwiami i wyprowadzki  ojca. Z każdym dniem jest coraz smutniejsza. Nawet kolorowe sny ją opuszczają. Basia z bratem uciekają z domu w poszukiwaniu snów. Książka ma duże walory terapeutyczne – kiedy w rodzinie jest smutno, gdy rodzice się rozwodzą, pomaga ukoić smutki. Autorka subtelnie ujęła emocje, które pojawiają się u dziecka w takich trudnych sytuacjach– stąd to lektura również dla dorosłych, by mieli świadomość, co w małej duszy gra.

              Wiek: 9+                                                              Bernadeta Listwoń, „Biblioteka w Szkole”, nr 10/2020

          • KSIĄŻKA MIESIĄCA- PAŹDZIERNIK
            • Pasztety, do boju!

              Pasztety, do boju!

                • PASZTETY, DO BOJU!

              Clémentine Beauvais napisała książkę, która jest po prostu rewelacyjna – od pomysłu, przez styl pisania i kreację bohaterów, po przesłanie. Nawet teraz, pisząc te słowa, uśmiecham się sama do siebie. To książka, która wzbudza szeroki uśmiech, napawa optymizmem.

              Mireille, Astrid i Hakima wygrały w szkolnym konkursie na najbrzydsze dziewczyny w szkole. Odpowiednio zdobyły tytuły Złotego, Srebrnego i Brązowego Paszteta. Naszą narratorką jest Mireille, która zaprawiona w noszeniu tego tytułu z dumą, wspiera swoje młodsze koleżanki. To również z jej inicjatywy wszystkie trzy wyruszają rowerami do Paryża, sprzedając po drodze… paszteciki. Mireille zachwyca od samego początku. To rezolutna, inteligentna piętnastolatka, która ma cięty język, sypie ripostami z rękawa, całkiem rozsądnie patrzy na swoją życiową sytuację, choć cały czas też czuć, że ma jedynie 15 lat. Czytelnik zaczyna się śmiać od pierwszego zdania i nie przestaje do ostatniego. Wiele się dzieje  – sprzedaż pasztecików, odnajdywanie właściwej drogi, sama jazda na rowerze, radzenie sobie z przeciwnościami i problemami, radzenie sobie z własnym ciałem i samym sobą, a po jakimś czasie z mediami i dziennikarzami – to wszystko jest wspaniałą lekcją życia, i to zdecydowanie nie tylko dla nastolatków. Każdy z tej czwórki ma inny powód, by dotrzeć do Paryża i zrobią wszystko, by go zrealizować. 

              Bardzo, bardzo polecam! We Francji książka już znalazła się na deskach teatru. Trwają też prace nad powstaniem filmu. Czekam z niecierpliwością! Jeśli pisać i czytać książki dla nastolatków, to tylko takie – zabawne, szalone, trochę kpiące z rzeczywistości, ale jednocześnie też mądre. Takie, które ani nie wyśmiewają problemów nastolatków i ich nie bagatelizują, ani nie traktują ich zupełnie serio i nie dramatyzują. Naprawdę musicie ją przeczytać! Jest wspaniała!

              http://bardziejlubieksiazki.pl